UXDE dot Net Wordpress Themes

5 Dakikada Makale Nasıl Yazılır? Nasıl Yazılmaz?

Yazar: Tarih:

Evet arkadaşlar, bugün bir deneme yapmak istiyorum.

İçerik kraldır dedik, içerik pazarlamanın önemi büyüktür dedik, üstüne yüzlerce blog okuduk, seminer dinledik, infografik inceledik ama hala kavrayamadık gitti şu içerik işini. Karşınıza şu içeriğin ne demek olduğunu anlatan birçok infografik çıkartıp, infografikler içerisinde kaybolmanızı sağlayıp, of aman aman nasıl içerik sunuyorum diyebilirdim.

Ya da ingilizce olan bir infografiği size Türkçe’leştirmeye çalışarak bol bol zamanımı harcayabilir, zaten sizin de o ingilizceye sahip olan insanlar olduğunuzu unutabilirdim.

Ya da içerik bir tane sağlam birşey bulup, onu paylaşıp, altını doldurmamaktır da diyebilirdim.

Bunların hiçbirini demiyorum ve henüz bu makaleye başlayalı 2 dakika oldu. Tam 2 dakika ve 100 kelime şimdiden yazdım.

Kalbimden döküldüğü için yazdım, işimi sevdiğim, önemsediğim ve ona bebeğim gibi baktığım için yazdım. Başkaları da işini sevsin istedim.

Bazen ama herkese balık tutmayı öğretemezsin ben de işte burada o yüzden balık nasıl tutulmaza göndermeler yaparak size birşey söylemek istedim.

blogging 5 Dakikada Makale Nasıl Yazılır? Nasıl Yazılmaz?

Ne söylemek istedim biliyor musunuz? Eğer makale yazmaya kasarsam ve onun sadece bir iş olduğunu, sadece içerik kraldır dendiğinden dolayı yazarsam bir anlam ifade etmez. Hatta ve hatta içeriğin sosyal medyanın ana yapısı olduğunu anlamayan bir kitleyle konuşmaya çalışıyorsam, burda daha da bir farklı paradoks var.

Bu makale işte tam 5 dakika sürdü yazarken. Baktım 5 dakikada ne çıkacak diye, işte bu çıktı. Kalbimden dökülen nağmeler. Beynimi kazıyan soruların eşliğinde… Ve eğer böyle bir blog makalesi olmaz diye düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün.

Bir makale 5 dakikada nasıl yazılır ya diye düşünüyorsan, 10 kere daha sorgula hayatını. Ama 5 dakikada da yazıyosan, içini bir doldur öyle yaz neyi yazıcaksan. Kapiş?

(Dipnot: Resimi bulup yükleyip etiketleri koymam da 2 dakikamı almıştır. Kandırıcı olmasın 5+2=7)

Yazar Hakkında

Levent Cem Aydan

Crowdsourcing, dijital pazarlama ve girişimcilik ekosistemi gurusu. Birçok dijital sektör girişimine imza atmış seri girişimci. Şimdilerde tarihi baştan yazacak sosyal ağ Oblogi'nin kullanıma açılması için didinen duran, aynı zamanda online eğitim sektöründe konuşlanan gizli komutan. Deli.

 • http://twitter.com/ulker_akarsu1 Ülker Akarsu

  5 dakkada boyle guzel bi sey cikarmi diye sormuyorum o zaman :)

  • http://www.facebook.com/levent.aydan Levent Cem Aydan

   teşekkürler :)

 • Ümit S.

  Başlık çok çekici…

 • Burak Keskin

  “5 dakikada makale mi olur?” demeyelim, oluyormuş :) Teşekkürler