UXDE dot Net Wordpress Themes

Twitter Balinasının Sırrı: Big Data – Nedir?

Yazar: Tarih:

Big data!

Çağımızın sporu. Şaka şaka, big data öyle spor falan değil. Anlaşılacağı gibi, büyük veri demek oluyor. Genelde yazılım dünyasında kullanılan bir terim.

Bu terimin kullanımının başlangıcı büyük hosting şirketlerinin çıkışına dayalı olsa da, asıl big data probleminin yaşandığı yer kütüphaneler, modelleme ve veritabanıyla ilgili oldu.

big data infographic Twitter Balinasının Sırrı: Big Data   Nedir?

İnceleyebilirsiniz…

Tabi bir de kocaman topluluklar ve bitmez bitmek ve sürekli yeni eklenen resimler, videolar ve megabytelar…

Facebook, Google gibi şirketler öyle büyük verilerle uğraşmak zorunda kaldılar ki, sürekli olarak yeni sistemler, yeni kod dilleri, yeni frameworkler ve yepyeni bakış açıları getirdiler yazılım dünyasına…

Biz de bu gibi şirketler olmasaydı belki de, nelerle karşılaşabileceğimizi bilmeyecektik.

Big data problemi kısaca inanılmaz büyük verilerin sitenin ya da ağın tamamen çökmesine neden olduğu, zaman zaman Twitter’da yaşanmaması için o Balina’yı gördüğünüz şeydir aslında Big Data problemi…

big data Twitter Balinasının Sırrı: Big Data   Nedir?

Bu konuda Facebook’u tebrik etmek gerek. Son 2 ay öncesine kadar 5 yıl Facebook kullanıp, neredeyse bir sorun bile yaşadığımı hatırlamıyorum ulaşılabilirlik ile ilgili… Özellikle Facebook yazılımcılarını gönülden tebrik edip, teşekkür etmek istiyorum birşey için daha: adamlar big data problemleriyle nerelerde karşılaştıklarını, nerelerde yazılımlarının patlar noktaya geldiğini, nasıl çözüm ürettiklerini, hatta 0′dan sırf big data problemini çözmek için yazdıkları kodları bile paylaşıyorlar.

Oblogi Ar-Ge’si sırasında yazılım konusunda yararlandığımız en ilgi çekici kaynaklar genellikle Facebook yazılımcılarından geldi.

Normal bir sitede, bizim gördüğümüz tarafta bir html, css yazıp, en babasında da bir php mysql veritabanı yazarsın, bir de javascript koyarsın koda, mobil versiyonunda da çalışacağı için oh yırttın. Ama ziyaretçin kaç, Facebook’un yada Google’ın kullanıcısının binde kaçı gelse siten patlar :)

Big datada ise sunucu için en az 30 farklı sistem yüklüyosun, yazılımın zaten altyapısı ve modellemesi kusursuz ötesi olmalı. Bir, iki satır fazla kodun bile sunucu sayılarında artış yarattığı, 100′lerce sunucunun tek bir site için kullanıldığı sistemlerden bahsediyorum big data derken…

Web 3.0 ile birlikte Big Data problemi çok daha fazla konuşulacak olacak. Ve bu soruna çözüm getirenlerin yazılımları bile milyonlarca dolar edecek…

Yazılım kafası. Başladı bile…

 

Yazar Hakkında

Levent Cem Aydan

Crowdsourcing, dijital pazarlama ve girişimcilik ekosistemi gurusu. Birçok dijital sektör girişimine imza atmış seri girişimci. Şimdilerde tarihi baştan yazacak sosyal ağ Oblogi'nin kullanıma açılması için didinen duran, aynı zamanda online eğitim sektöründe konuşlanan gizli komutan. Deli.