UXDE dot Net Wordpress Themes

Geleneksel Medya ile Sosyal Medya Karşı Karşıya

Yazar: Tarih:

geleneksel medya sosyal medya 300x282 Geleneksel Medya ile Sosyal Medya Karşı KarşıyaÖyle bir dönemde yaşıyoruz ki, geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki farklar her geçen gün biraz daha belirginleşiyor.

Geleneksel medyada yazılan her makale, yapılan her haber bir denetim sürecinden geçer, onay verilmeyen yazılar yayınlanmazdı. Şimdi ise bir yazının, resmin, videonun yayınlanıp yayınlanmaması tamamen kullanıcıya kalmış ve denetim aşaması rafa kaldırılmıştır.  Yine geleneksel medyada kurumlardan-halka şeklinde bilgi aktarımı gerçekleştirilirdi. Fakat şimdi sosyal medya ile bu durum genişleyerek; kurumdan-halka, halktan-halka, halktan-kuruma olarak şekilleniyor.

Ayrıca geçmişe yönelik bir haberi bulabilmek, kısacası “arşive ulaşabilmek” çok zor bir olaydı geleneksel medyada. Fakat günümüzde sosyal medya ile arşive ulaşmak çok daha kolay bir hal aldı.

Diğer bir fark olarak, herkesin bildiği gibi; dergi, gazete gibi geleneksel medyada yayınlanan bir haberin değiştirilmesi mümkün değildir. Düzeltme için en azından bir gün sonrasını beklemek gerekiyor. Sosyal medyada ise yayınlanan ne olursa olsun anlık olarak değiştirilebilir ve güncellenebilir. Böylece küçük hatalar çok daha kolay bir yolla bertaraf edilmiş olur ve hataya mahal kalmaz.

Örneğin, geleneksel medyada yapılan popülerlik ölçümleri gecikmeli olarak yapılırdı. Sosyal medyada ise okunma, izlenme vs. gibi oranlar anlık olarak ölçülebilmektedir. Böylece stratejiler de çok daha kısa sürede belirlenebilir.

Son olarak, geleneksel medyada, yayınlanan resim veya yazılarda, zamanı belli olmadan, sınırlı sayıda yoruma yer verilirdi. Sosyal medyada ise bir haber, bir video ya da bir resim, gerçek zamanlı bir şekilde, yorum sınırı olmadan etkileşimi en üst seviyede okuyucu ya da izleyeci ile buluşabiliyor. Bu da sosyal medyanın, geleneksel medyaya nazaran çok daha interaktif bir hal almasını sağlıyor.

Yeni neslin geleneksel medyayı kavrayış biçiminin değişmesiyle, onu yavaş yavaş bırakması ve sosyal medyanın daha etkin bir konuma gelmesi şüphesiz bir gerçek. Fakat yine de, yazılı medya kaynaklarına verilen reklamlar ya da  gazete, dergi ve televizyon kanallarının yıllardan beri süregelen popülerliği, geleneksel medyadan kolay kolay tamamen vazgeçilemeyeceğinin birer göstergesi. Ama benim kanım, gün geçtikçe yeni neslin eski nesilleri etkileyeceği ve halen sadece geleneksel medyaya tutunanların bir an önce sosyal medyadaki yerlerini almaları gerektiğidir. Çağı yakalamak da bu olsa gerek…

Yazar Hakkında

Burkay Aydın