UXDE dot Net Wordpress Themes

Girişimcilik Nedir?

Yazar: Tarih:

Girişimciliğin sadece yeni bir iş kurmak olduğunu zanneden bir kültürde yaşıyoruz. “Girişimcilik nedir” sorusuna verilen en güzel cevap, KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır tarafından Gilt Akademi 2012 sırasında verildi.

Dr. Metin Şatır, girişimciliğin sadece yeni bir iş kurmak değil, çalıştığınız işyerinde, ya da günlük hayatımızdaki bir felsefe olduğunu belirtti. Peki nedir bu girişimcilik felsefesi?Metin Şatır 300x198 Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, olanı sorgulamak, potansiyelinizin azıyla yetinmemek, çalıştığınız işyerinde size verilen görevi sadece yapmakla kalmamak ve ilerici olmaktır. Vizyondur girişimcilik. İnovasyondur! Yeni bir şey denemektir girişimcilik, birçok zaman bizden bu beklenmese de, beklenmeyeni, düşünülmeyeni, yapılmayanı ortaya çıkarmaktır girişimcilik…

Yeni bir sektöre girmek, araştırmak, kendinizi geliştirmek, içinde bulunduğunuz oluşumun ilerici bir yapıya bürünmesinde bir katkı sağlamaktır girişimcilik…

Kısacası girişimcilik durağanlığın tam tersidir. Sorgulanmadan geçen hayat, daha fazlasını düşünmeden, hayal etmeden ve eyleme geçirmeden yaptığınız her eylem durağanlığın ta kendisidir.

Girişimcilik felsefesini yakalamış bir insan, olduğu ortamın gelişmesini sağlar. Sadece görevini yapmakla kalan ise, bir robottan, bir bilgisayardan farksızdır. Bir robota ya da bir bilgisayara ne görev yüklerseniz, onu yapar. Daha fazlasını yapamaz.

İnsan ise herşeyi geliştirmekle ünlü bir varlıktır. Taş devrinde ateşi bulan, tekerleği bulan bir girişimcidir. Yazıyı bulan, sanatı keşfeden de bir girişimcidir. Ya da sanatı farklılaştıran, o da bir girişimcidir.

Peki girişimcilik ne değildir? Zaten olan bir sektöre girip hiçbir yenilik yapmamak, başkalarının kopyası olmak, girişimcilik olarak düşünülse de, aslında bu girişimcilik değildir.

Dr. Metin Şatır’ın girişimcilik üzerine anlattıklarını da sizlerle paylaşmak isterdim. Ancak o zaman bu makaleyi okumanız en az yarım saatinizi alabilirdi. O yüzden burada kısa bir özet geçiyoruz kendisinin söyleşisi hakkında…girişimcilik Girişimcilik Nedir?

Bir kopya olmaktansa, bir yenilik olun. Dünyada görmek istediğiniz değişim olun… Böylece tüm tabuları ve duvarları yıkacaksınız, böylece dünyada ki varlığınız yaşam döngüsünün ileri bir seviyeye gitmesini sağlayacak.

Eğer girişimci olmak istemiyorsanız, tabi ki bu sizin tercihiniz. Bir kopya olmak sizi tatmin ediyorsa buyrun, bir girişimci olmayın, sadece bir robot olun….

Yazar Hakkında

Levent Cem Aydan

Crowdsourcing, dijital pazarlama ve girişimcilik ekosistemi gurusu. Birçok dijital sektör girişimine imza atmış seri girişimci. Şimdilerde tarihi baştan yazacak sosyal ağ Oblogi'nin kullanıma açılması için didinen duran, aynı zamanda online eğitim sektöründe konuşlanan gizli komutan. Deli.

  • ruhunukaybedengirişimci

    Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Ancak belirtmeliyim ki ülkemizde yeteri kadar desteklenmemektedir. Devlet ya da tüzel kişiler tarafından girişimciliği desteklemek amacı ile yapılan faaliyetler yüzeysel olmakla birlikte pek samimi değildir. Girişimcilik
    Özel üniversitelerde ve Kocaeli Üniversitesi Hereke MYO’ da girişimcilik ve proje yönetimi asistanlığı bölümü olarak okutulmaktaydı, ancak 2008 yılında son mevzunlarını vererek kapatıldı. İçeriği çok geniş olan bir konunun lisans düzeyinde verilmesi yerli olurdu fakat YÖK bologna süreci dahilinde olduğumuzu ve bölümün avrupada herhangi bir benzeri olmadığını ileri sürerek bölümü kapattı. Şimdi girişimcilik sadece işletme yönetimi adı altında bir ders olarak okutulmaktadır. Oysa Avrupa da bir çok özel ve devlet üniversitesi tıpkı yazınızda olduğu gibi, girişimciliğin bir isimden ziyade bir ruh olduğu görüşünü savunmakta ve bunu öğrencilerine kazandırmaya çalışmaktadır bununla ilgili sadece eğitim vermekle kalmayıp, bir çok faaliyet düzenlemektedirler.

    Yazacaklarım bunlarla sınırlı değildi, ancak uzun bir yorum oldu..

    üretken, değişken ve sağlıcakla kalın..