UXDE dot Net Wordpress Themes

Twitter’ım Kilitli: Elit miyim, Yoksa Ezik mi?

Yazar: Tarih:

images1 Twitterım Kilitli: Elit miyim, Yoksa Ezik mi?Başlığa aldanıp da kimseye laf soktuğum düşünülmesin, bu bir tercih meselesidir. Ancak Twitter’ını kilitleyen insanlara bir çift sözüm var…

Açıkçası Twitter ile Facebook arasındaki işlevsel farklılıktan bahsedip kimseyi sıkmak istemem.  Sadece Yonja ve Xuqa gibi paylaşımdan çok tanışma amaçlı sitelerden sonra Facebook’la  tanışıp adeta onunla aşk yaşamaya başlayan insanların Twitter’ı çok ama çok yanlış algılamalarına kızıyorum. Aşağıda yapacağım açıklamalarla bana hak vereceğinizi  düşünüyorum.

Facebook’un “genellikle” birbirini tanıyan insanların karşılıklı “ekleşmeleri” sonucu,  paylaşımlarını birbirlerine sunmasında hemfikirizdir herhalde. Ne var ki, Twitter bu konuda  hiç ama hiç Facebook’a benzememekte. Tamamen insanların, ilgilendiği kişi veya kurumları takip etmesiyle bir ağ oluşturan Twitter, ne insanların tanışıyor olmasını gerektirmekte ne de “zorunlu” bir karşılıklı iletişim sağlamaktadır. Nasıl ki 1sosyalmedya’yı takip eden bir insan, 1sosyalmedya’nın da onu takip edip etmemesiyle ilgilenmiyorsa, siz de bu platformda bir insanın sizi zorla takip etmesini bekleyemezsiniz. Açıkçası bu durumla ortaya çıkan pek çok kavgaya ben de şahit olmuşumdur. “Ben seni takip ediyorum, sen beni niye etmiyorsun?!” gibi… Oysaki bu bir arkadaşlık veya tanışmışlık meselesi değil, tamamen bir ilgi meselesidir. Öyle ki, önce arkadaşınızı takip edip, sonra “Kankişlerimde Bebek’te kahve keyfi, oleyy ” yazan bir arkadaşınızı unfollow etmek kadar doğal bir hakkınız olamaz. Bu Twitter’ın size tanıdığı, zevk ve ilgilerinize göre insanları ayıklayabilmenizi sağlayan bir haktır. Ve bence oldukça gereklidir.twitter facebook1 300x152 Twitterım Kilitli: Elit miyim, Yoksa Ezik mi?

Bu kadar açıklamadan sonra Twitter’ını kilitleyen Elit arkadaşlarımızın neden bunu yapmaması gerektiğini anlamış olmak gerekir. Siz Twitter’ınızı kilitleyerek, aslında, ancak benim kabul ettiğim insanlar beni takip edebilir, diyorsunuz. Yani illa ki tanıyacaksınız. Ya da belki sırf yakışıklı, güzel veya Beşiktaşlı olduğu için kabul edeceksiniz. Oysa bu konuda sizin bir seçim hakkınız olması, yani takipçilerinizi seçmeniz, çok daha büyük bir özgürlük olan ve Twitter’ın amacını yansıtan, insanların takip özgürlüğünü kısıtlamak oluyor.

Özgür medya, özgür habercilik, özgür sosyal medya diye bağırıp durduktan sonra Twitter’ını kilitleyen insanlar bir durup düşünsünler. Yüksek amaçlara ulaşmak için kendimizden başlamak gerektiğini de anlasınlar. Temiz bir çevre için önce kendi bahçemizden başlamalıyız, öyle değil mi?

 

Yazar Hakkında

Osman Alper Akal

  • deniz sengun

    Sizinde dediğiniz gibi bu bir tercih meselesidir.Öyleyse twitterını kitleyenlerin durumlarını elitlik ya da eziklik olarak değerlendirmemeniz gerektiği kanısındayım.Bu konu size göre yanlış olabileceği gibi twitterını kilitleyen kişilere göre de doğru olabilir.Ayrıca insanların tanışmaları için birçok arkadaşlık sitesi varken;twitini kilitleyen birinin twitterı arkadaşlık sitesi olarak gördüğünü düşünmüyorum.Eğer bu şekilde görmüş olsalardı twitterdaki insanların çoğunu ekler ve onların yaptıkları durum yorumlarına karşı yorum yaparlardı.Zaten arkadaşlık sitesi olarak görüp de twit açıp kilitliyorlarsa bu çelişkili bir durum olurdu.Karşı çıkıyorsa neden twitter açsın?Nasrettin hocanın kedi buysa ciğer nerede hesabına dönerdi.Hem ilgilendiği kişiler yada kurumları eklemekten bahsettikten sonra tanımadığınız ve twitterı kilitli ünlü olmayan biri nasıl olur da ilgilendiği kişi olabilir bu kişiyi eklemek de bu sitenin amacından uzaklaşmak sayılmaz mı?