UXDE dot Net Wordpress Themes

Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!

Yazar: Tarih:

424792 358597387514169 259042620802980 1052475 1064203326 n 300x300 Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!Hepimiz onları Yetenek Sizsiniz programındaki sahne performanslarıyla tanıdık. Kendilerine has güvenleri, ince espri anlayışları ve rahat tavırlarıyla kendilerini bize hayran bıraktılar. Kim bu ”Alegori” diyenimiz çoktur.

Röportajımıza, arkadaşım Evren Başer, Yaver ve Tuğba’ya bu yoğun tempolarında beni kırmayıp zaman ayırdıkları için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Haydi bakalım kimmiş bu Alegori?

- İlk olarak kendinizi anlatmanızla başlayalım röportaja, Alegori’yi Alegori yapan kimler?

Evren Başer: Şu an Amerika’da çalışan diğer kurucumuz Eray Güler ile Kocaeli’de liseden arkadaştık. Kocaeli’de bir doğaçlama ekibimiz vardı. Eskişehir’i kazandığımızda baktık ki burada bir ekip yok ve hemen bu konuda çalışmalara başladık. Üniversitenin tiyatro kulübünde Tuğba ve bir arkadaş ile daha tanıştık ve Alegori’nin temellerini attık.

Yaver Çoruk: Alegoriyi Alegori yapan tüm ekiptir. Kimse yalnız başına dünyanın kralı değil; ancak ekip halinde olursa benim yaptığım şakayı karşımdaki arkadaşım anlarsa alegori olur.

- Tiyatro aşkı hepinizin içinde olan bir şeydi mutlaka; ama grup haline gelmenizi ne gibi şeyler sağladı? Yola çıkış nasıldı?

Evren Başer: Yola çıkma amacı eğlenmekti.  Birbiri ile iyi anlaşan, eğlenmek isteyen ve sahneye çıkmayı seven insanların bir araya gelmesi…Bu yüzden de pek zor olmadı.

Tuğba Ersöz: Hepimiz zaten amatör de olsak oyunculuğun içinde olan insanlardık. Eray ve Evren’le üniversitenin tiyatro kulübünde tanıştık. Grup haline gelmemiz Evren’le Eray’ın Eskişehir’de doğaçlama tiyatro ekibi kurma fikirlerini benimle paylaşmalarından sonra başladı. Ve yavaş yavaş artarak teknik ekibimiz de dahil 8 kişilik bir kadromuz oldu.

Bu heveslerle başladığınız yolda buralara gelmeyi düşünmüş müydünüz? En azından zamanlama olarak böyle bir tahmininiz var mıydı?

Evren Başer: Dediğim gibi amaç hep eğlenmekti; ama tabii ki hayallerimiz de vardı. Elbette ki, aklımıza TV’ye çıkacağımız ve bir anda tanınacağımız gelmezdi; ama bu da hayallerimizden biriydi. Ve yavaş yavaş gerçek olmaya başladı.

 Tuğba Ersöz: Kendi adıma oyunculukla ilgili çok büyük hedeflerim vardı. Bunu üniversitenin kulüpleriyle gerçekleştiremeyeceğimi anladığım bir anda böyle bi ekip kurma fikri doğdu. Grubun adını da kendimizi daha iyi yerlere taşımak  adına çok büyük bir fırsat olarak gördüm . Bir gün iyi yerlere geleceğimize inanıyordum; ama itiraf edeyim böyle bir yarışmayla bir çıkış bana da sürpriz oldu.

Yaver Çoruk : Ben hep söyledim biz profesyoneliz, iyiyiz diye; ama bana ukala dediler. Diyenler arasında tüm ekip arkadaşlarım da vardı.

- Alegori sizce nasıl bir vizyon üstleniyor?

Tuğba Ersöz: ”Alegori” tiyatroya oyunculuğa gönül vermiş bir grup üniversiteli genç tarafından kurulmuş bir grup. Tek vizyonu eğlenmek ve eğlendirmek.

Evren Başer: Samimi olarak söyleyeyim vizyon üstlenme gibi bir amaç yoktu. Fakat geçtiğimiz aylarda Sinop’a gittik ve bir oyun sergiledik. Bizi davet eden dernek üyelerinden biri bize: “Doğaçlama tiyatroyu Sinop’a tanıtmak ve gençleri bu sanat ile tanıştırmak istedik” dedi. İşte o zaman haddimiz olamayarak bir vizyon edinmemiz gerektiğini, hatta farkında olmadan da edindiğimizi fark ettim.

- Tiyatro dışında yaptığınız çalışmalar var mı, grup olarak?

Evren Başer: Şimdilik yok diyelim. Çok kaliteli bir ekibiz, herkes birbirini çok seviyor ve iyi anlaşıyor. İleride tiyatro dışında da birçok şey yapacağımızı düşünüyorum.

296111 259071130800129 259042620802980 782254 2041321933 n 199x300 Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!293367 259073794133196 259042620802980 782336 1245319735 n 199x300 Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!

296422 259069887466920 259042620802980 782221 1684517910 n 199x300 Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Tiyatrocular için televizyon 2. plandadır. Televizyona geçişinizi sağlayan en önemli etken ne oldu?

Tuğba Ersöz: Tiyatrocuların böyle bir plan sırası yaptıklarını düşünmüyorum açıkcası. TV oyunculuğuyla tiyatro oyunculuğu çok farklı şeylermiş gibi bir durum oluştu. Aslında ikisinde de yapılan şey aynı; oynuyorsunuz. Tiyatro kökenli oyuncuların tiyatro için daha duyarlı olmalarını ve sahnede birebir seyirci reaksiyonu alarak oynamanın vs. farklı bir yeri olduğuna katılıyorum. Amaç seyirciyle bir araya gelmekse bunu TV’de yaparak daha büyük kitlelere ulaşabiliyorsun; grubun tanıtımı için TV’den daha uygun bir yer olamazdı.

Evren Başer: Valla başka bir şey söylemiyorsunuz diyeceksiniz; ama TV’deki performansımız tamamen eğlenmek için. Tabii bir de reklam faktörü var. Bir iş yapıyorsanız ve eğlenmek dışında da var olmak istiyorsanız kendinizi tanıtmalısınız.

- “Yok Artık” dizisinin çekimleri nasıl geçiyor? İzlenimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Evren Başer: Yok Artık’ın çekimleri şu an için beklemede. Ulusal kanallarla görüşülüyor. Eğer olursa “Yok Artık” için de özel bir röportaj yapabiliriz.

Yaver Çoruk: Güzel bir tecrübe oldu, ekip eğlenceliydi. Kimi zaman yorgun geçti; ama her seferinde çok eğlendik.

- Hepimiz sizi “Yetenek Sizsiniz Türkiye” programındaki doğaçlamalarıyla tanıdı. Bu kadar sevileceğinizi gerçekten tahmin ediyor muydunuz? 

Tuğba Ersöz: Bu soruya cevap vermeden önce bizi destekleyen, seven herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü kendimiz için çok riskli bir şey yaptık ve milyonların izlediği bir yarışma programına ne yapacağımızı hiç bilmeden çıktık. Bu çok da akıl işi değildi.  Ya, “bunlar ne yapıyor?” deyip, beğenmeyeceklerdi ya da seveceklerdi. Çok şükür ki büyük bir çoğunluk tarafından çok sevilen bir ekip olarak yerimizi aldık yarışmada. Ekipten Yaver’in verdiği anlık bir gazla çıktık oraya. Ben sürü psikolojisiyle ayak uydurdum ekip arkadaşlarıma, çok da irdelemedim aslında ne olacağını.

Yaver Çoruk: Tabii ki tahmin ediyordum. Bence daha önceden olması gereken bir şeydi zaten.

Evren Başer: Bir gecede katılmaya karar verdiğimiz ve bir anda kendimizi sahnede bulduğumuz bir programda buralara nasıl geldik, ne yaptık ne ettik hala anlamış değilim. Daha önce doğaçlama yapan bir ekip bu yarışmaya katılmadığı için farklı olacağını düşünmüştüm; ama bu kadar güzel tepkiler alacağımızı tahmin etmek zordu. Çünkü iş doğaçlama olunca, insan ne oyunu ne de sonuçları tahmin edebiliyor. Kötü bir oyun çıksaydı ilk turda bile elenebilirdik.

330937 10150868605120494 545700493 21266835 278829939 o 300x181 Yetenek Sizsiniz'in Sevilen Grubu "Alegori" ile Röportaj Yaptık!Sosyal medyada sizi araştırdım. Gördüğüm kadarıyla videolarınızı paylaşma düşüncesinde olmamışsınız. Bunun sebebi nedir? Mesela “Patlak Sokaklar” adlı videoları biliyoruz ve bu ay vizyona girecek film hazırlandı. Demek istediğim siz de halkın tepkisini bu tür videolar çekerek  ölçemez miydiniz?

Evren Başer: Emin olun bunu çok istedim, hepimiz de istedik. Fakat hepimiz öğrenciyiz ve özel hayatlarımızda da oldukça yoğunuz. Doğaçlama haricinde bir araya gelip video düşünmek, çekmek için pek vaktimiz olmadı. Umarım bundan sonra bu düşüncelerimizi de gerçekleştirebiliriz.

- Yetenek Sizsiniz Türkiye programıyla tanındıktan sonra sosyal medya da ne gibi değişiklikler yaşadınız?

Evren Başer: İlk olarak Facebook sayfamızın kullanıcı sayısı artış gösterdi. Yarışma videolarımız paylaşılma rekorları kırdı. Sadece yarışmanın sitesinde yüz bin küsur izlendik. Facebook ve diğer video sitelerindeki izlenme istatistikleri hariç bu verdiğim rakam.

- Ve son olarak 1sosyalmedya.com okuyucularına söylemek istedikleriniz nelerdir?

Evren Başer: Bugün burada bu röportajı veriyorsam eğlenmek istediğim bir iş yüzündendir. Eğlenmediğiniz bir iş yapıyorsanız onun yanında kendinize eğlenecek bir iş bulun ve yavaştan onun üstüne de düşün derim ben.

 

Yazar Hakkında

Aydan Ezgi Ünal